Pěstování lesa je soubor činností, kterými zakládáme nový les a staráme se o zdárný průběh jeho vývoje až do mýtné zralosti.
Mezi hlavní činnosti pěstování lesa patří:
OBNOVA POROSTU - ZALESNĚNÍ
Pozemek můžeme ručně zasázet stromky, nebo nám pomůžou okolní stromy ze kterých nalétne semeno a tím se porost sám zalesní.
OCHRANA PROTI BUŘENI
Malé stromky musíme uchránit proti negativnímu vlivu buřeně, především ostružiník, maliník, třtina, hasivka a mnoho dalších druhů. Tráva dokáže zasázené sazenice velmi záhy zahubit. Je nutné ji tedy jednou i dvakrát ročně sekat, nebo chemicky eliminovat.
OCHRANA PROTI ZVĚŘI
Přiměřené stavy zvěře jsou součástí lesního ekosystému. I tak je zapotřebí ochrany zvláště některých dřevin před zvěří. Jedná se především o jedli, dub, javor, lípu, jasan a regionálně i další dřeviny. Je velká škála ochrany proti zvěři. Mezi hlavní patří oplocenky, mazání letorostů repelenty a individuální ochrana stromků. Vždy záleží na druhu zvěře, která se vyskytuje v dané oblasti.
Mezi další činnosti patří ochrana proti hlodavcům, ochrana proti hmyzím a houbovým patogenům, úklid klestu, výchova porostů, tvorba rozdělovací sítě porostů a další.